poniedziałek, 26 stycznia 2015

PORADNIK: Jak wybrać szczoteczkę manualną dla osoby dorosłej?

Różne kolory, wzory, rozmiary, marki. Stajesz przed sklepową półką i zastanawiasz się, na którą się zdecydować. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów może być nie lada wyzwaniem.
To, jaką szczoteczką myjesz zęby może mieć znaczący wpływ na zdrowie Twojego uzębienia oraz całej jamy ustnej. Warto więc starać się wybierać odpowiednią. Największym możliwym błędem popełnianym przez sporą część społeczeństwa jest kupowanie szczoteczki na "chybił trafił" albo dlatego, że "wygląda fajnie". W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć podstawowe cechy, które powinna posiadać "szczoteczka idealna", której używanie zaowocuje zdrowiem zębów i przyzębia.

Wpis ten jest dedykowany osobom dorosłym oraz młodzieży posiadającej zęby stałe.

Pamiętaj! Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, cierpisz na choroby przyzębia lub masz inne problemy ze zdrowiem jamy ustnej, szczoteczka dla Ciebie powinna zostać dopasowana indywidualnie, najlepiej przy pomocy lekarza stomatologa/ortodonty lub higienistki stomatologicznej.

Cechy szczoteczek, na które warto zwrócić uwagę:

Główka szczoteczki nie powinna być zbyt duża. Im mniejsza, tym łatwiej umyć nią przestrzenie trudno dostępne.Powinna ona być niewiele większa od główki szczoteczki dla dzieci.

Włosie szczoteczki powinno być miękkie albo średnio twarde. Nigdy nie wybieraj szczoteczki twardej; może ona doprowadzić do zranień dziąseł, powodować ich odsuwanie się a także działać destrukcyjne na szkliwo. Nie umyje Twoich zębów lepiej niż jej miękki odpowiednik; istotniejsze są tutaj technika i sposób mycia.
Spotkałam się kiedyś z opinią, że twarda szczoteczka lepiej usuwa kamień nazębny. Otóż nie: jeśli coś dało się usunąć szczoteczką, z całą pewnością nie był to kamień (a jedynie osad i płytka nazębna).

Każda szczoteczka dostępna na rynku powinna zawierać na opakowaniu informację o stopniu twardości włosia; jeśli jej nie posiada, zrezygnuj z jej zakupu. Oznaczenia na opakowaniu są zazwyczaj w języku polskim lub angielskim:
  • Miękka / Soft lub Sensitive
  • Średnio twarda / Medium
  • Twarda / Hard
Szczoteczki miękkie są odpowiednie dla wszystkich, jednak w szczególności powinny po nie sięgać osoby z tendencją do podrażnień i krwawień dziąseł. Jeśli natomiast Twoje dziąsła mają się dobrze ale zauważasz u siebie zwiększone występowanie przebarwień, wybierz szczoteczkę średnio twardą.

Włosie szczoteczki powinno być możliwie jak najgęstsze; umożliwi to dokładniejsze oczyszczenie zębów. Natomiast "wzorek", w jaki układają się włoski na szczoteczce nie a większego znaczenia; jego brak nie jest wadą szczoteczki.

Końcówki włosków szczoteczki powinny być zaokrąglone. Ich ostre zakończenia mogą doprowadzić do zranienia i uszkodzenia dziąseł. Informacji na ten temat szukaj na opakowaniu szczoteczki.

Rączka szczoteczki powinna być poręczna i najzwyczajniej w świecie wygodna w posługiwaniu się nią. Kształt i długość nie mają tutaj znaczenia; wybieramy to, co jest dla nas najbardziej komfortowe.

Cechy dodatkowe:

Szczoteczka może zawierać powierzchnię do czyszczenia języka, nie jest to jednak niezbędne; język można czyścić po prostu włosiem szczoteczki.

Niektóre szczoteczki posiadają gumowe wypustki, których zadaniem jest masowanie dziąseł. Jest to na pewno zaleta, jednakże dobrze dobrana miękka szczoteczka może równie dobrze masować dziąsła (mam na myśli samo włosie).

Dobrze, jeśli do szczoteczki dołączona jest osłonka na główkę (najczęściej plastikowa); jest ona szczególnie przydatna np. w podróży, pomaga chronić szczoteczkę przed dostępem bakterii i zanieczyszczeń.

Marka szczoteczki sama w sobie nie ma znaczenia; ważne jest jedynie, by szczoteczka posiadała wszystkie najważniejsze cechy (rozmiar główki, twardość i gęstość włosia, zaokrąglone końcówki włosków).

Poniżej przedstawiam przykładowe porównanie szczoteczek, cechy ich uznając za wadę lub zaletę:

Źródła zdjęć: www.mp.pl, www.google.pl

Nierzadkim dylematem naszych czasów jest wybór pomiędzy szczoteczką manualną (tradycyjną, ręczną), elektryczną i dość popularną ostatnio, soniczną. Zapraszam do mojego wpisu na temat wyboru między różnymi typami szczoteczek: CO NIECO NA TEMAT: Szczoteczki manualne oraz elektryczne (obrotowe i soniczne)