środa, 11 lutego 2015

CO NIECO NA TEMAT: Złogi nazębne oraz ich usuwanie w gabinecie stomatologicznym

Jama ustna człowieka jest narażona na wiele różnych zagrożeń. Jednym z nich są złogi nazębne.

Podstawowym podziałem złogów nazębnych jest rozróżnienie ich na złogi miękkie oraz twarde.

Złogi miękkie to płytka nazębna powstająca w wyniku niedostatecznej higieny, wszelkiego rodzaju naloty na zębach, wypełnieniach i uzupełnieniach protetycznych (koronach, mostach, protezach) oraz przebarwienia spowodowane piciem kawy, herbaty, czerwonego wina oraz paleniem papierosów.

Złogi twarde to kamień nazębny, który występuje jako kamień naddziąsłowy (widoczny na zębach i uzupełnieniach protetycznych w jamie ustnej) oraz na kamień poddziąsłowy (poniżej linii dziąseł).Źródła zdjęć: www.kerrhawe.pl, www.dentasense.pl, www.fabdent.pl, www.posturzynski.pl

Mechanizm powstawania kamienia nazębnego:
Kamień powstaje na skutek wytrącania się ze śliny wapnia i fosforanów, a także przez płytkę nazębną, która ulega mineralizacji.

Dlaczego usuwanie kamienia jest takie ważne?
Oprócz znaczenia czysto wizualnego (kamień nazębny jest koloru białożółtego, jednak pod wpływem diety przebarwia się na ciemniejsze kolory) ważną kwestią jest fakt, że obecność kamienia nazębnego może się wiązać z poważnymi schorzeniami przyzębia, w efekcie czego dochodzi do odsuwania się dziąseł i rozchwiania zębów. Może to prowadzić nawet do ich utraty. Panuje przekonanie, że nagromadzony kamień "utrzymuje" rozchwiane zęby na swoim miejscu. Jest to jednak absolutna nieprawda!!! Im więcej kamienia, tym gorzej. Powstaje on początkowo na koronach zębów, stopniowo jednak wchodzi pod dziąsło i wypycha ząb na zewnątrz. Kamień jest również siedliskiem bakterii.

Jak możemy ograniczyć odkładanie się kamienia?
Z wielu opinii użytkowników wynika, że popularne ostatnio szczoteczki soniczne oczyszczają zęby na tyle dobrze, że częstotliwość potrzeby usuwania kamienia znacznie spada. Kwestią najważniejszą w profilaktyce jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Dieta również jest tutaj nie bez znaczenia: spożywanie pokarmów twardych (m.in. twarde owoce i warzywa) pomaga oczyścić zęby z miękkich osadów, co może przełożyć się bezpośrednio na zmniejszoną ilość kamienia. Z kolei pokarmy miękkie i lepkie "oblepiają" zęby i są przyczyną osadzania się złogów. Pasty wybielające mają za zadanie usuwać osady nazębne, co również powinno ograniczyć powstawanie kamienia. Na rynku dostępne są również pasty i płukanki przeznaczone specjalnie do walki z jego nagromadzaniem się. Należy jednak pamiętać, że tendencja do odkładania się kamienia jest cechą indywidualną, a najlepszą metodą zapobiegania chorobom przyzębia jest profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie. Dzieli się ono na kilka etapów:

1. Usuwanie kamienia nazębnego (tzw. skaling). Stomatolog lub higienistka używają do tego celu specjalnych narzędzi, najczęściej ultradźwiękowych. Ultradźwięki "rozbijają" cząsteczki kamienia i powodują jego odpryskiwanie od powierzchni zębów.Usuwanie kamienia poddziąsłowego (tzw. kiretaż) polega na wprowadzeniu specjalnego narzędzia pod dziąsło i usunięcie złogów tam się znajdujących. Zabieg wykonywany jest raczej przy zaawansowanych chorobach przyzębia, jak również w starszym wieku (tendencja do gromadzenia się kamienia rośnie wraz z wiekiem).

Przeciwwskazaniami do usuwania kamienia metodą ultradźwiękową są przede wszystkim ciąża i obecność rozrusznika serca. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz lub higienistka powinni przeprowadzić wywiad z pacjentem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W przypadku ich wystąpienia, skaling jest wykonywany za pomocą narzędzi ręcznych (bez użycia ultradźwięków).

2. Piaskowanie zębów. Za pomocą piaskarki oraz specjalnego piasku usuwa się m.in. przebarwienia. Strumień piasku i wody uderza pod ciśnieniem w zęby powodując oczyszczenie ich ze złogów.
Istnieje kilka rodzajów piasku. Powinien on zostać dobrany dla pacjenta indywidualnie, w oparciu o stan zębów i błon śluzowych oraz ewentualne schorzenia w jamie ustnej.


Przeciwwskazaniami do wykonania piaskowania są obecność ran i podrażnień błony śluzowej jamy ustnej (zabieg mógłby pogorszyć ten stan), skłonność do recesji (odsuwania się) dziąseł oraz przewlekłe choroby układu oddechowego (m.in. astma, pylica).


3. Polerowanie powierzchni zębów za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty (tzw. polishing).4. Fluoryzacja. Powyższe zabiegi mogą powodować niewielką nadwrażliwość zębów, dlatego po ich zakończeniu stosuje się specjalne środki z zawartością fluoru, które chronią wrażliwe zęby.


Zalecenia pozabiegowe po profesjonalnym oczyszczaniu zębów:
  • Należy powstrzymać się przed jedzeniem, piciem oraz płukaniem jamy ustnej przez godzinę po zabiegu (jeśli była wykonywana fluoryzacja).
  • Dobrze jest unikać napojów i pokarmów przebarwiających zęby (przez 24h po zabiegu).
  • Zaleca się również używanie past na nadwrażliwość zębów, która może wystąpić po ingerencji, jaką jest skaling i piaskowanie.
Po zabiegu może również występować krwawienie dziąseł, które powinno całkowicie ustąpić w ciągu 24 godzin. Jeśli tak się nie stanie, należy zgłosić się do stomatologa. Możemy również odczuwać dyskomfort spowodowany podrażnieniem błon śluzowych (dziąsła, język, podniebienie). Jeśli jest to bardzo uciążliwe, warto poprosić dentystę o polecenie preparatów, które złagodzą dolegliwości.

Komplet powyższych zabiegów to cena rzędu 200-250zł. W każdym gabinecie ceny mogą się różnić. Usunięcie kamienia wraz z polerowaniem jest refundowane przez NFZ (1 raz na 12 miesięcy). Piaskowanie nie jest refundowane.

Powyższe cztery etapy stanowią kompletne oczyszczenie zębów ze złogów. Powinny być one wykonywane profilaktycznie co jakiś czas (średnio co 6-12 miesięcy, jednak u każdego człowieka czas ten może być inny, należy konsultować to ze stomatologiem), jak również przed innymi zabiegami takimi jak wybielanie zębów, założenie implantów itp., kiedy tak ważne jest oczyszczenie jamy ustnej z wszelkiego rodzaju siedlisk drobnoustrojów. Efekty przed i po wykonaniu profesjonalnego oczyszczania zębów:


Źródła zdjęć: www.dentalcare32.pl