wtorek, 10 marca 2015

PORADNIK: Szczoteczka do zębów - co i jak?

Szczoteczki, szczoteczki... Jak prawidłowo używać, przechowywać, kiedy wymienić? Dziś kilka faktów na ten temat :-)


Podstawowe zasady użytkowania szczoteczki (aby zęby i szczoteczka miały się dobrze):

Przede wszystkim, jednej szczoteczki powinna używać tylko jednak osoba. W przeciwnym razie narażamy się na zakażenia wynikające z "wymiany bakterii".

Druga kwestia to delikatne i ostrożne szczotkowanie zębów. "Szorowanie" nie służy ani zębom, ani szczoteczce.

Jak często wymieniać szczoteczkę na nową?

Co 2-3 miesiące. Są jednak sytuacje, kiedy szczoteczkę należy wymienić na nową nawet, jeśli obecną kupiliśmy tydzień temu. Mianowicie:

  • Po infekcji jamy ustnej, gardła, dróg oddechowych. W trakcie trwania choroby bakterie zostają na szczoteczce, tak więc po wyzdrowieniu w krótkim czasie zakażamy się ponownie.
  • Kiedy szczoteczka wygląda tak:

Źródło zdjęcia: www.urodaizdrowie.pl

Taki stan szczoteczki może być spowodowany zbyt długim i/lub zbyt intensywnym jej używaniem. Należy pamiętać, że włosie podobne do przedstawionego na zdjęciu bardzo negatywnie wpływa na stan dziąseł. Nie jest ono również w stanie oczyszczać zębów prawidłowo.


  • Kiedy odkryliśmy, że ktoś używał naszej szczoteczki. Nie chcemy przecież zarazić się opryszczką, próchnicą czy innymi chorobami :-)

Jak przechowywać szczoteczkę?

Najlepiej w kubku lub innym naczyniu, pionowo, główką do góry, z dostępem powietrza. Dzięki temu woda okapie do kubeczka a sama szczoteczka będzie miała szansę wyschnąć i nie stanie się siedliskiem bakterii. Należy unikać trzymania szczoteczki w zamkniętych pojemniczkach, szufladach itp.
W podróży przydatne są osłonki na główkę szczoteczki lub podłużne pudełeczka z dziurkami od spodu (umożliwiające częściowe odprowadzenie wilgoci). W miarę możliwości należy jednak pozwolić szczoteczce wyschnąć w pozycji pionowej. Wrzucanie szczoteczki do torby/walizki bez uprzedniego jej zabezpieczenia nie jest dobrym pomysłem.
Jeśli nasza szczoteczka jest przechowywana razem z inną, należy dopilnować, by nie stykały się główkami. Tym sposobem unikniemy przenoszenia się drobnoustrojów.

W przypadku, gdy szczoteczka spadnie na podłogę, zabrudzi się...

Idealnym wyjściem w takiej sytuacji byłaby wymiana jej na nową. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości lub z jakiegoś powodu nie chcemy/nie możemy kupić nowej szczoteczki, należy najpierw dokładnie wypłukać ją pod bieżącą wodą tak, aby pozbyć się ewentualnego brudu z pomiędzy włosków. Następnie należy zlać szczoteczkę wrzątkiem i pozostawić do wyschnięcia.