niedziela, 19 lipca 2015

Muzem Stomatologii

Całkiem niedawno miałam okazję odwiedzić wystawę "Urok starego gabinetu stomatologicznego" w Muzeum Częstochowskim. Postanowiłam zamieścić na blogu relację z tej wystawy, która niczym wehikuł czasu przeniosła mnie do przeszłości.Ekspozycja była pełna różnorodnych przedmiotów, od foteli i aparatur rentgenowskich po drobne narzędzia i instrumenty.

Podstawowym elementem wyposażenia gabinetu jest fotel dentystyczny. Podobnie jak większość narzędzi ewoluował on przez wiele lat, począwszy od prostych konstrukcji przypominających zwykłe krzesło, przez coraz bardziej złożone siedziska, których wykonanie ułatwiało przeprowadzanie zabiegów. Fotele dentystyczne z przeszłości mogą budzić zaskoczenie, podziw, a zapewne niejednokrotnie przyprawiają o dreszcze. Niektóre z nich niczym nie przypominają foteli, jakie znajdują się we współczesnych poradniach.


Oprócz foteli przemianom ulegały również inne sprzęty oraz akcesoria. Na wystawie zostało zaprezentowane m.in. dawniej stosowane urządzenie do wykonywania zdjęć RTG oraz spluwaczki.


Również mniejsze elementy, takie jak kleszcze czy narzędzia do usuwania kamienia nazębnego ulegały przemianom, choć w ich wypadku nie były to zmiany tak diametralne. Wiele z nich przypomina te stosowane współcześnie.Podstawowe artykuły pozwalające na zachowanie zdrowia i higieny jamy ustnej także się zmieniły. Dziś na sklepowych półkach nie znajdziemy już proszków do czyszczenia zębów. Na wystawie zaprezentowano również wiele produktów wiodących dziś firm, takich jak Colgate, Listerine czy Corega z czasów, kiedy dopiero zdobywały renomę i uznanie w oczach stomatologów oraz zwykłych ludzi.

Jak można zauważyć na jednym z poniższych zdjęć, niegdyś kokaina była powszechnie stosowanym środkiem w stomatologii ;-)


Dodatkowym uzupełnieniem wystawy były zwracające uwagę starodawne tabliczki informacyjne.Wystawa zaprezentowana na powyższych zdjęciach pochodzi ze zbiorów lek.stom. Piotra Kuźnika. Zapraszam na stronę http://muzeumstomatologii.pl/.