środa, 9 marca 2016

PRAWDA czy NIEPRAWDA? Obalamy stomatologiczne mity (cz. I).

Na przestrzeni lat wokół tematu zębów narosło wiele mitów i legend. Sprawdźmy więc, czy aby na pewno mają one swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.


#1 "Kamienia nazębnego się nie usuwa"
NIEPRAWDA. Kamień to nic innego jak siedlisko bakterii, które mają destrukcyjny wpływ na dziąsła. To, czy na zębach danego człowieka osadza się kamień jest zależne od kilku czynników, podstawowym z nich jest jednak indywidualny skład śliny. Nieusuwany kamień narasta i niszczy przyzębie, czego efektem jest rozchwianie zębów i ich utrata.

#2 "Zęby mleczne nie mają korzeni"
NIEPRAWDA. Gdyby nie miały korzeni, nie utrzymałyby się w ustach dziecka. Jednakże mit ten nie wynika z niczego: wyrzynający się ząb stały "popycha" mleczaka od dołu ścierając jego korzeń. Tak więc kiedy ząbek wypada, praktycznie z jego korzenia niewiele już zostało.

#3 "Do dentysty należy iść dopiero gdy boli ząb"
NIEPRAWDA. Ból zęba może świadczyć o tym, że dzieje się coś niedobrego. O wiele lepiej jest temu zapobiegać i odwiedzać stomatologa co najmniej co pół roku (lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba).

#4 "Leczenie kanałowe boli"
NIEPRAWDA. Leczenie kanałowe przeprowadza się na dwa sposoby: w znieczuleniu lub po uprzednim "zatruciu" zęba. W drugim przypadku w trakcie przystępowania do leczenia ząb jest już martwy, więc siłą rzeczy nie za bardzo ma w nim CO boleć Jeśli jednak okaże się, że w kanałach została żywa tkanka, pacjent jest natychmiast znieczulany.

#5 "Fluor jest szkodliwy i należy go unikać"
PRAWDA/NIEPRAWDA. Fluor może być szkodliwy, jednak tylko wtedy, gdy przyjmiemy jego nadmierną ilość. Używanie pasty do zębów nie daje takiej możliwości. Fluor pomaga natomiast we wzmocnieniu zębów i ochronie przed próchnicą. Więcej o fluorze możesz przeczytać w jednym z moich postów: http://higienistkastomatologiczna.blogspot.com/2015/02/co-nieco-na-temat-fluor.html.

#6 "Kiedy ząb boli, trzeba go usunąć"
NIEPRAWDA. W 90% przypadków wystarczy leczenie zęba (mniej lub bardziej inwazyjne, zależnie od przypadku). Ważne jest, by regularnie odwiedzać dentystę celem kontroli uzębienia. Gdy już jednak doskwiera nam ból, nie warto zwlekać z wizytą.

#7 "Mleko ma pozytywny wpływ na zęby"
PRAWDA/NIEPRAWDA. Mleko zawiera m.in. wapń i witaminę D, które wzmacniają zęby. Jednakże znajduje się w nim również laktoza, czyli tzw. cukier mleczny. Tak więc należy pamiętać, by po spożyciu mleka umyć zęby, a ten pyszny i zdrowy produkt na pewno im nie zaszkodzi.

#8 "Ciąża prowadzi do utraty zębów"
NIEPRAWDA. W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. "Burza hormonów" może negatywnie wpływać na stan dziąseł ciężarnej, próchnica natomiast nie powstaje sama z siebie. Wiele kobiet usprawiedliwia utratę zębów właśnie ciążą; niestety problemy z uzębieniem wynikają najczęściej z faktu spożywania dużej ilości cukru i nocnego podjadania przy jednoczesnym zaniedbaniu higieny i wizyt u stomatologa.

#9 "Droższa pasta myje lepiej"
NIEPRAWDA. Aby pasta spełniała dobrze swoje zadanie, wcale nie musi być droga. Ważne jest jednak, by dobierać ją indywidualnie do potrzeb i zwracać uwagę na skład (m.in. zawartość fluoru). Więcej o tym jak wybrać odpowiednią pastę (i nie tylko) przeczytasz w jednym z moich postów: http://higienistkastomatologiczna.blogspot.com/2015/04/poradnik-jak-dobrac-odpowiednie.html.

#10 "Zdrowe zęby = białe zęby"
NIEPRAWDA. Każdy człowiek ma swój indywidualny, wrodzony odcień zębów. U jednych jest to śnieżna biel, u innych ciemny odcień żółci. Ciemny kolor niekoniecznie musi świadczyć o próchnicy - najczęściej są to przebarwienia spowodowane dietą i stylem życia (kawa, czerwone wino, papierosy), które są problemem czysto estetycznym. Jednakże według badań zęby o nieco ciemniejszym odcieniu (naturalnie ciemnym, nie mówimy tutaj o przebarwieniach) świadczą o mocnej kości. Tak więc zdrowe zęby wcale nie muszą być białe, tak samo jak białe zęby wcale nie muszą być zdrowe - w zakamarkach i przestrzeniach międzyzębowych może czaić się próchnica.